هاکی
صحنه‌ای از یک بازی هاکی میان دو تیم کلگری فلیمس و لس‌آنجلس کینگز در لیگ ملی هاکیدو مدافع و دروازه بان، آماده در کنار دروازه. داور دستش را پشت دروازه بالا گرفته


صحنه‌ای از یک بازی هاکی میان دو تیم کلگری فلیمس و لس‌آنجلس کینگز در لیگ ملی هاکی
دو مدافع و دروازه بان، آماده در کنار دروازه. داور دستش را پشت دروازه بالا گرفته و در سوتش می دمد که نشان از قصد داور برای گرفتن پنالتی دارد.

هاکی روی یخ (در انگلیسی: Ice hockey) نام یکی از رشته‌های ورزشی پرطرفدار است که در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) تنها به عنوان هاکی نامیده می‌شود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزش هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی است، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کانادا هاکی ورزش اول آن کشورها به حساب می‌آید. هاکی یکی از چهار بازی اصلی در آمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفـه‌ای آن کـه به لیگ برتر مشهـور است و بـا نـام لیگ ملی هاکی (NHL) و بـرای زنـان بـا نـام لیگ ملی هاکی زنان (NWHL) دارای محبوبیت و طرفداران زیادی است. بوفالو، دیترویت، پیتسبرگ، مینسوتا، شیکاگو، بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، تمپا، دنور، سن خوزه و کلمبوس از شهرهایی در ایالات متحده هستند که شهروندانشان به هاکی علاقه فراوان دارند.

هاکی در فصل سرما، ورزش ملی کانادا و محبوب ترین بازی ورزشی در کشور فنلاند است. هاکی همچنین در بخش‌هایی از ایالات متحده آمریکا از جمله در شمال شرقی، مرکز و آلاسکا دارای طرفداران بسیاری است.

با اینکه ۶۴ کشور جهان عضو فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ (IIHF) هستند، اما در مسابقات جهانی هاکی از جمله در بازیهای المپیک زمستانی و جام جهانی هاکی روی یخ کشورهای کانادا، جمهوری چک، فنلاند، روسیه، اسلواکی، سوئد و ایالات متحده آمریکا حرفی برای گفتن دارند و غالباً" درصدر جدول مسابقات جای دارند. بطوری که از ۶۳ مدالی که در مسابقات هاکی مردان در بازیهای المپیک زمستانی از سال ۱۹۲۰ تاکنون اعطاء شده‌است، تنها ۶ مدال به کشورهایی جز چند کشور نامبرده رسیده‌است.

بازی هاکی روی یخ ورزشی بسیار فیزیکی است که در آن سه عامل سرعت، تکنیک و قدرت فیزیکی یا قدرت جسمانی ؛ نقشی اساسی را ایفا می نماید.


زمان بازی و وقت‌های اضافه

این بازی شامل سه ست 20 دقیقه ای ( Set ) می‌باشدو زمان بازی فقط هنگامی محاسبه می‌شود که توپ در حال حرکت باشد. در بازی‌های غیر حرفه‌ای و بازی‌های کودکان زمان هر دوره بازی ، گاهی کوتاهتر خواهد بود. اگر در پایان ست سوم نتایج مساوی بود وقت اضافه نیز در نظر گرفته می‌شود و اولین تیمی که گل به ثمر برساند ، برنده ی آن مسابقه می‌شود.

اصطلاحات انگلیسی خاص بازی هاکی

  • 'Chirpin (جیرجیر زدن) به فحاشی بازیکنان به یکدیگر.
  • Mucking it up (کثافت‌کاری) به درگیرشدن فیزیکی در هنگامی که پاک هاکی در کرنرها قرار دارد.
  • Up on the roof (رو-طاقی) شوتی که به بالای طاق دروازه بنشیند.
  • Cement Head (کله‌خر) بازیکن متهاجم که به دنبال دعوا و فیزیکی شدن باشد.
  • Gong Show (نمایش ضرب چینی) به بازیکن و یا تیمی که بازی هاکی را بد بازی کند.
  • Top Shelf (سجاف) به گلی که پاک هاکی از کُرنر هر یک از دو طاق دروازه به ثمر نشسته باشد.
  • Duster (گردگیر) به بازیکنی که همیشه روی نیمکت ذخیره به دستور مربی مینشیند و بازی داده نمی‌شود.
  • Grinder (جان‌کن) به بازیکنی که هم خشن است و هم زحمت کش.

یک مسابقه بال هاکی

بال هاکی (به انگلیسی: Ball hochey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد که دارای ترکیبی از قوانین هاکی روی یخ و هاکی خیابانی است. تفاوت این ورزش با هاکی روی یخ این است که زمین بازی از یخ نیست که همین نشان دهنده ی متفاوت بودن کفش بازیکنان در این ورزش در مقایسه با هاکی روی یخ است. توپ این ورزش نیز در مقایسه با هاکی های دیگر متفاوت است. تیمی که بیشتر توپ را وارد دروازه ی تیم مقابل خود کند (بیشترین امتیاز را کسب کند) برنده ی مسابقه است.[۱]


Bandy players.jpg

باندی (به انگلیسی: Bandy) یک نوع ورزش زمستانی شبیه به هاکی روی یخ است. در این بازی بازیکن ها به وسیله یک چوب باندی توپ را به سوی دروازه حریف هدایت می کند. بساری از قوانین این بازی با قوانین فوتبال مشابهت دارد.زمین این بازی پوشیده از یخ و به اندازه زمین فوتبال می باشد. هر تیم ۱۱ بازیکن دارد که یکی از آنها دروازه بان است. یک بازی استاندارد باندی از دو نیمه ۴۵ دقیقه ای تشکیل شده است.قوانین آفساید در باندی نیز کاملاً مشابه قوانین آفساید در فوتبال می باشد. باندی گاهی اوقات در کشورهای اسکاندیناوی فوتبال زمستانی نامیده می شود.

زنی در حال رینگت بازی کردن

رینگت (به انگلیسی: Ringette) ورزشی است که بر روی یخ انجام می شود و از این لحاظ به هاکی روی یخ شبیه است. در واقع تفاوت های این بازی با هاکی روی یخ این است که : توپ این بازی حلقه مانند و دسته ی بازی نیز دارای تفاوت هایی از جمله دارای وزنی کم تر با پایانی صاف می باشد. رینگت از سختی و خشونت کم تری نسبت به هاکی روی یخ برخوردار است. این ورزش در درجه ی اول مخصوص بانوان می باشد.[۱]

هاکی روسال (به انگلیسی: Rossall Hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد. این ورزش در اولین بار در قرن ۱۹، در انگلستان انجام شد. زمین بازی این ورزش سخت و کمی نیز حالت شنی وار (ساحلی) دارد.[۱]

تلاش بازیکن آرژانتینی برای بازکردن دروازه ی تیم حریف (جام جهانی اسکیترهاکی، ۲۰۰۷).

اسکیترهاکی (به انگلیسی: Roller hockey) ورزشی مشابه ورزش هاکی روی یخ است با این تفاوت که بر روی زمینی خشک برگزار شده و بازیکنان هر تیم در حالی که اسکیتر به پا دارند باید سعی کنند توپ را به داخل دروازه ی تیم حریف وارد کنند. این ورزش در نزدیک به ۶۰ کشور جهان اجرا می شود.[۱]

هاکی روی یخ
یک بازیکن تیم هاکی روی یخ معلولان ایالات متحده امریکا
لقب(ها) هاکی روی یخ با سورتمه
نخستین مسابقه دهه ۱۹۶۰ استکهلم٬ سوئد
مشخصات
تماس بالا
تفکیک جنسیت تکی
رده‌بندی ورزش‌های تیمی
ورزش‌های معلولان
ورزش‌های زمستانی
تجهیزات چوب هاکی ویژه معلولان
سورتمه ویژه هاکی روی یخ
پارالمپیک از ۱۹۷۶ تورنتو تا به امروز

هاکی روی یخ معلولان و یا هاکی روی یخ با سورتمه (به انگلیسی: Ice sledge hockey) ورزشی است که بر اساس بازی هاکی روی یخ برای افراد معلول طراحی شده است. این ورزش در دهه ۱۹۶۰ در یک مرکز بازپروری در استکهلم سوئد ابداع شد. در حال حاضر این ورزش یکی از رشته های پرطرفدار در بازی‌های پارالمپیک زمستانی است.

تاریخچه

دو مرد معلول از کشور سوئد در دهه [[۱۹۶۰ (میلادی)|۱۹۶۰}} تصمیم گرفتند با ساخت یک سورتمه ویژه با وجود معلولیت به ورزش هاکی روی یخ ادامه دهند. اختراع آنها شامل دو تیغه اسکیت بر روی یک قاب فلزی بود که اجازه حرکت را به سادگی به ورزشکار می‌داد. آنها سورتمه را به وسیله دو دستگیره دوچرخه برای میله های سورتمه به پایان بردند. با این وجود تفاوت چندانی میان سورتمه ساخت آنها با سورتمه که امروزه در بازی‌های پارالمپیک مورد استفاده قرار می گیرد از نظر وزن و اندازه وجود ندارد. پس از گذشت مدتی از اختراع این ورزش و سورتمه مخصوص آن نخستین مسابقات این رشته در سال ۱۹۷۱ برگزار شد که در آن پنج تیم از اروپا شرکت کرده بودند. در سال ۱۹۸۱ بریتانیای کبیر تیم ملی هاکی روی یخ معلولان خود را تأسیس کرد که این عمل طی مدت کوتاهی در سال ۱۹۸۲ در کانادا نیز تکرار شد.

یک بازی هاکی خیابانی

هاکی خیابانی (به انگلیسی: Street hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد. انواع مختلفی از این ورزش وجود دارد؛ برای نمونه در نوعی از این ورزش بازیکنان می توانند در حالی که کفش های اسکیت به پا دارند بازی کنند.[۱] توپ این بازی برخلاف هاکی روی یخ، مخصوص سطوح سخت و غیر یخی طراحی شده است.[۲] در این بازی بازیکنان هر تیم باید تلاش کنند که دروازه ی تیم مقابل را بازکنند. در نهایت تیمی که گل بیشتری را به ثمر رسانده، برنده ی مسابقه می شود.

یک بازی هاکی زیر آب

هاکی زیر آب (به انگلیسی: Underwater hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد. در این ورزش دو تیم که به وسایلی همچون ماسک و لوله تنفسی و همچنین دستکش و آلتهای پلاستیکی خاص مجهز هستند تا توپ مورد نظر (مشابه توپ هاکی روی یخ) را در کف استخر حرکت داده و به دروازه حریف برسانند.[۱] در این ورزش ۲ تیم ۶ تایی در عمق ۶ تا ۸ فوت آب به رقابت می پردازند[۲] قوانین این ورزش اولین بار در سال ۱۹۵۴ در انگلستان ابداع شد.

هاکی روی یخ زیر آب (به انگلیسی: Underwater ice hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی روی یخ می باشد. این بازی در زیر استخری که سطح آن یخ زده است انجام می شود. بازیکنان این بازی باید مجهز به ماسک غواصی باشند.[۱]

یک بازی هاکی با یکچرخه

هاکی با یکچرخه (به انگلیسی: Unicycle hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی است که در آن بازیکنان هر تیم در حالی که بر روی یکچرخه ای قرار دارند توپ را داخل دروازه ی حریف کنند. هر تیم دارای ۵ بازیکن است و هر بازیکن می تواند در هر پُستی که می خواهند بازی کنند برای نمونه در این بازی دروازه بانی وجود ندارد و همه ی بازیکنان جهت جلوگیری از بازشدن دروازه‌شان توسط تیم حریف باید نهایت تلاش خود را به کار گیرند.[۱]

ابعاد زمین و اجزای بازی

طول زمین بازی بین ۳۵ و ۴۵ متر و عرض آن بین ۲۰ تا ۲۵ متر است. دسته ی این بازی مشابه دسته ی هاکی روی یخ است. قطر چرخ یکچرخه ها نیز حداکثر می تواند ۶۱ سانتی متر (۲۴ اینچ) باشد. در بیشتر مواقع از توپ تنیس به عنوان توپ این ورزش استفاده می شود (هر چند توپ هاکی خیابانی نیز مجاز است.).

لیگ ها

چهار لیگ هاکی با یکچرخه وجود دارد به طوری که : در انگلستان[۲] ۱۰ تیم ثبت نام کننده، در آلمان[۳] ۵۳ تیم و در سوئیس و استرالیا[۴] (هرکدام) دارای ۲۰ تیم شرکت کننده هستند.[۵] در کشور های فرانسه، دانمارک، سوئد، هنگ کنگ، کره و سنگاپور نیز این بازی انجام شده و طرفدارانی دارد.[۶]

Bandy pitch metric.svg

موضوعات مرتبط با این مطلب : | نسخه قابل چاپ
____________________________________________________
برچسب ها:


نام :
ايميل:
سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت
.: Weblog Themes By blogskin.ir :.

پرامکانات ترین سرویس وبلاگدهی