ایرسافت-پیلوتای باسکی -فرون تنیس -جای آلای-زِیر
چهار بازیکن در حال هدف قرار دادن افراد تیم مقابل در ایرسافت.ایرسافت (به انگلیسی: Airsoft) فعالیت دسته جمعی است که در آن بازیکنان با لباس نظامی (و در عین حال ایم
چهار بازیکن در حال هدف قرار دادن افراد تیم مقابل در ایرسافت.
ایرسافت (به انگلیسی: Airsoft) فعالیت دسته جمعی است که در آن بازیکنان با لباس نظامی (و در عین حال ایمنی) در شرایطی مشابه جنگ و یا فعالیت‌های پلیسی مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. در این فعالیت از اسلحه‌های ایرسافت استفاده می‌شود و گاه به آن محدود نمی‌ماند و از انواع بدلی نارنجک، مین و ... نیز استفاده می‌شود.
پیلوتای باسکی
یک مسابقه پیلوتا در اوستاریتز اسپانیا
بالاترین نهاد ورزشی فدراسیون بین‌المللی پیلوتای باسکی
لقب(ها) پیلوتا
نخستین مسابقه سده سیزدهم میلادی
مشخصات
تماس ندارد
اعضاء تیم انفرادی یا دونفره
رده‌بندی ورزش‌های راکتی
ورزش‌های سبدی
ورزش‌های دستی
تجهیزات توپ پیلوتای باسکی
المپیک در بازی‌های ۱۹۰۰ آتن به صورت رسمی وجود داشت.
در بازی‌های ۱۹۲۴٬ ۱۹۶۸ و ۱۹۹۲ به صورت غیررسمی وجود داشت.

پیلوتای باسکی (به باسکی: eusko pilota) نام یک رشته ورزشی است که به وسیله یک توپ و یک راکت یا یک بت چوبی و یا یک سبد در دست در برابر یک دیوار (پیلوتاپلازا) انجام می‌شود. در این ورزش دو تیم که به وسیله یک خط یا یک تور در میان زمین بازی از هم جدا می‌شوند ٬ با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

ریشه‌های این ورزش ممکن است به یونان باستان و یا دیگر فرهنگ‌ها برسد اما در اروپا آن را نشأت‌گرفته از نوعی تنیس فرانسوی به نام جو دپام می‌دانند.

امروزه رقابت‌های پیلوتا در بسیاری از کشورها برگزار می‌شود. در اروپا این ورزش در کشور اسپانیا و فرانسه به ویژه در سرزمین باسک و نواحی اطراف آن متمرکز می‌باشد. این رشته در کشورهای آمریکای لاتین چون آرژانتین٬ شیلی٬ مکزیک و دیگر کشورها نیز بازی می‌شود. گونه‌ی ویژه ای از این ورزش به نام جای آلای در ایالات متحده آمریکا پرطرفدار است. گونه‌ای دیگر نیز به نام پیلوتای والنسیایی وجود دارد که در والنسیایی اسپانیا٬ شمال ایتالیا٬ بلژیک٬ مکزیک و آرژانتین بازی می‌شود.

فدراسیون جهانی پیلوتای باسکی از زمان شروع به کار خود فعالیت‌های زیادی را برای همگون ساختن انواع متفاوت این رشته ورزشی انجام داده و موفق به محدود کردن انواع متفاوت آن در چهار روش بازی و چهارده رشته با وزن ثابت توپ شده و اندازه ثابت زمین شده است. چهار روش شامل دیوار ۳۰متری٬ دیوار ۳۶متری٬ دیوار ۵۶متری و ترینکوت می‌شود که بر اساس استفاده از توپ چرمی یا توپ لاستیکی و کاربردن از دست خالی٬ پالِتا٬ راکت (فرون‌تنیس) و یا زِیر به چهارده رشته تقسیم می‌شود. تنها دو رشته از این ورزش (فرون‌تنیس و توپ لاستیکی در ترینکوت) توسط مردان و زنان بازی می‌شود و دوازده رشته دیگر تنها توسط مردان بازی می‌شود.

این مسئله باعث می‌شود تا بتوان رقابت‌های این رشته را به صورت بین‌المللی و در سطح جهانی با قوانین یکسان انجام داد.

یک بازی فرون تنیس.

-(به انگلیسی: Frontenis) یک شکل از ورزش پیلوتای باسکی با زمینی به ابعاد ۳۰x۱۰x۱۰ متر می باشد . یک راکت مخصوص " فرون تنیس " ( شبیه به راکت تنیس ) و یک توپ پلاستیکی از تجهیزات این ورزش است. این ورزش می تواند به طور تکی یا دو نفره انجام شود اما نوع دو نفره ی آن در مسابقات جهانی این ورزش اجرا می شود. این ورزش حدوداً در سال های ابتدایی قرن بیستم در مکزیک توسعه یافت.

یک بازی جای آلای
دسته ی"xistera"

جای آلای (به انگلیسی: Jai alai)ورزشی است که شامل یک توپ و فضایی محصور است. همچنین دسته‌ای که برای پرتاپ توپ این بازی نیاز است "xistera" را نام دارد. این ورزش در سال ۱۸۷۵ توسط "Serafin Baroja" ابداع شد.[۱]

دسته ی زِیر.

زِیر (به انگلیسی: Xare) یک شکل از ورزش پیلوتای باسکی است. تجهیزات این ورزش شامل یک توپ و یک راکت تور مانند می شود. نام زمین بازی این ورزش " trinquete " می باشد. در وسط این زمین توری نصب شده است که بازیکنان باید همچون ورزش تنیس توپ را به سوی طرف مقابل دفع کنند. همچنین بازیکنان برای بازی، به کلاهی ایمنی (همچون کلاه دوچرخه سواری) نیازمندند.

موضوعات مرتبط با این مطلب : | نسخه قابل چاپ
____________________________________________________
برچسب ها:


نام :
ايميل:
سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت
.: Weblog Themes By blogskin.ir :.

پرامکانات ترین سرویس وبلاگدهی