اسکیت نمایشی
اسکیت نمایشیجانی ویر در حال اجرای اسکیت نمایشی همراه با آهنگ پوکر فیسبلندپایه‌ترین سازماناتحادیه بین‌المللی اسکیتنام‌های دیگرپاتیناژ نمایشی ، یخماله نمایشی ، اس

اسکیت نمایشی
Weir 2009 FOI poker face.JPG
جانی ویر در حال اجرای اسکیت نمایشی همراه با آهنگ پوکر فیس
بلندپایه‌ترین سازمان اتحادیه بین‌المللی اسکیت
نام‌های دیگر پاتیناژ نمایشی ، یخماله نمایشی ، اسکیت هنری و...
مشخصات
لوازم کفش اسکیت ویژه اسکیت نمایشی
المپیک

قسمتی از بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۰۸ و ۱۹۲۰

از نخستین دوره بازیهای المپیک زمستانی در سال ۱۹۲۴ تا کنون
رده بندی ورزش زمستانی

اسکیت نمایشی (به انگلیسی: Figure skating) یا پاتیناژ نمایشی(به فرانسوی: Patinage artistique) ویا یخماله نمایشی یکی از ورزش‌های المپیک است که در آن افراد به طور تکی، دو نفره یا گروهی به اجرای چرخش، پرش و دیگر حرکات چالش‌برانگیز روی یخ می‌پردازند. این ورزش از ورزش‌های رسمی المپیک زمستانی محسوب می‌شود. اتحادیه جهانی اسکیت (ISU) مسؤول برگزاری مسابقات این ورزش و پرورش داوران این رقابت ها در کشور های مختلف می باشد. مسابقات این ورزش از سطح مقدماتی و پایه ای تا سطح حرفه‌ای چون مسابقات ملی و بین‌المللی و المپیک برگزار می شود.

رشته‌ها

اسکیت نمایشی بازی‌های المپیک زمستانی شامل سه (یا در واقع چهار) رشته است:

  • رقابت‌های انفرادی در دو دسته مردان و زنان برگزار می‌شود و شرکت کنندگان به اجرای حرکات خود به صورت فردی می‌پردازند.
  • در رقابت‌های دونفره هر تیم از یک ورزشکار زن و یک ورزشکار مرد تشکیل می‌شود که با همکاری یکدیگر به اجرای حرکات ویژه‌ای بر اساس نظم و انضباط خاص خود می‌پردازند؛ این حرکات شامل «جهش با پرتاب» که در آن ورزشکار مرد با بلند کردن ورزشکار زن و پرتاب او به سمت بالا و اجرای حرکت چرخش توسط ورزشکار زن در روی سطح یخ به اجرای این حرکت می‌پردازد؛ حرکت «آسانسور» که در آن مرد ورزشکار زن را در بالای سر خود نگاه می‌دارد؛ حرکت «چرخش جفت» که در آن هردو ورزشکار با هم در یک محور مشترک به چرخش می‌پردازند، و دیگر حرکاتی از قبیل چرخش‌ها و جهش‌ها و دیگر حرکات مخاطره آمیز می‌باشد.
  • رقص روی یخ نیز گونه دیگری از اسکیت نمایشی است که توسط یک تیم دونفره متشکل از یک ورزشکار مرد و یک ورزشکار زن انجام می‌شود. تفاوت رقص یخی با رقابت‌های دونفره در این است که ورزشکاران در رقص یخی بر روی رفت‌وآمدهای پیچیده تر و حرکات سنتی رقص بالروم تمرکز دارند البته قوانین برخی از حرکات رقص نمایشی مانند حرکت آسانسور با رقابت‌های دونفره متفاوت است.

در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۴ رویداد تیمی شامل چهار رویداد انفرادی مردان، انفرادی زنان، دونفره و رقص یخی برگزار می‌شود.

اسکیت هماهنگ یکی دیگر از رشته‌های ورزش اسکیت نمایشی است که جزء ورزش‌های المپیک نمی‌باشد.

  • اسکیت هماهنگ شامل ۱۲ تا ۲۰ ورزشکار است. حرکت‌های نمایشی باید با نظم و هماهنگی ویژه‌ای انجام گیردواعضای تیم باید با یکدیگر یکپارچگی کامل داشته باشند.

نگارخانه
موضوعات مرتبط با این مطلب : | نسخه قابل چاپ
____________________________________________________
برچسب ها:


نام :
ايميل:
سايت:
ارسال نظر به صورت خصوصي به مدیر سایت
.: Weblog Themes By blogskin.ir :.

پرامکانات ترین سرویس وبلاگدهی